Hoşgörü Yolu

Hoşgörü Yolu İZMİT (Nicomedia) – İZNİK (Nikaia)
           

Tüm yolculuklar önce kendimizden başlar, yol bittiğinde vardığımız yer yine kendimiz olur.  Uzun yolculuklar yeniden kendimizi tanımamıza neden olur. Aslında yol bizi değiştirir. Her adım yeni dostlukların kurulmasına neden olur.

Hoşgörü Fermanı’nın yayınladığı (30 Nisan MS 311) tarihten sonra, dönemin başkenti ve Metropolis ünvanı olan tek şehir olan İzmit (Nicomedia), üzerinden İznik’e (Nikaia) ulaştırıldığını düşündüğümüz bir yol. Hoşgörü Yolu’nun toplam uzunluğu, yaklaşık 126 km (Yürüyüş ve bisiklet yolları) civarındadır GPS koordinatları çıkarılarak işaretlenmiştir.

İzmit merkezde bulunan Doğu Roma Devlet Sitesi önünde başlayan, İznik merkezde ki Ayasofya’ya kadar devam eden Hoşgörü Yolu son 8 kilometresinde Evliya Çelebi yolu ile birlikte gitmektedir.

İzmit merkezde bulunan Doğu Roma İmparatorluk sarayının önünden başlayan  Astakos antik kentinin kalıntılarının olduğu düşünülen Başiskele Sahiline  kadar olan bölüm ilk bölümü oluşturmaktadır.

İkinci bölüm, Başiskele Sahil – Bahçecik Soğuksu mevkiinden sonra Kurtuluş savaşı siperleri ziyareti, ardından Servetiyecami, Beşkayalar Tabiat Parkı, Menekşe Yaylası ve Kırıntı köyüne kadar devam etmektedir..

Üçüncü Bölüm, Kırıntı Köyünden başlayarak, Hacıosman, Kutluca, Çandarlı, Gürmüzlü, Elbeyli ve Ömerli köylerine kadar devam etmektedir.        

Son bölüm ise, Evliya çelebi yolu ile buluşarak MS 1. yüzyılda C. Cassius Philiscus anısına dikilmiş dikili taş önünden, 1247 yaşında ki selvi ağacı ve anıt çınar ağaçları ziyaretleri sonrasında, saklı mezarı ziyaret ederek İznik‘in tam ortasında, surlarla çevrili kentin dört kapısından gelen yolların kesiştiği yerde inşa edilmiş olan Ayasofya Camii (St Sophia kilisesi) önünde hoşgörü yolu bitmektedir.

Bu kültürel zenginliğin ortaya çıkarılması, Likya yolu, Karia yolu, İstiklal yolu, Hitit Yolu, Frig Yolu, vb gibi Anadolu topraklarındaki kültürel zenginliği tanıtacak diğer bir rota hoşgörü yoludur . Kültürel ve tarihsel zenginliğin yanında, Birinci etap da ki kuş cenneti içerisinde 200 ün üzerinde endemik kuşları gözlemleme şansınız olacaktır. Ayrıca Beşkayalar Tabiat Parkı içerinde ki şelaleler, yamaçlar ve kayın ağaçları denizi yine görülmeye değer ender güzellikler arasındadır.

Bu yol 1745 yılında, Fransız gezgin ve elçi olan Charles de Peyssonnel,  1906 yılında Kanadalı  botanikçi Robert Chamber tarafından kullanılmıştır. 1955 yılında, Demokrat Parti döneminde, İznik bölgesinin sebze ve meyvesini, en kısa yoldan İstanbul’a ulaştırmak için, Bahçecik üzerinden İznik Yolu’nun  yapımına başlamış, 1960 ihtilali nedeniyle bitirilememiştir.  En az 1700 yıllık İzmit (Nicomedia) ile İznik (Nikaia) arasındaki tarihi önemi olan, yaklaşık 126 kilometrelik antik yolu, Hoşgörü Yolu adı koymayı uygun bulduk.


Hoşgörü Yolu, antik dönemde Romalıların hüküm sürdüğü, günümüzde İzmit (Nicomedia) ile İznik (Nikaia) arasında kalan bölgede, doğal yürüyüş yollarına dayalı, yakın tarihi ve doğa güzelliklerin görülmesi düşüncesiyle oluşturulmuştur.

Akademik alanın konusu olan, Nicomedia-Nikaia ilişkisi ve antik yolların çıkarılmasından ziyade, yakın dönem tarihsel mirasımızın korunması ve tanıtılması amacıyla bu proje hazırlanmıştır.

Kiitap ile birlikte verilen Hoşgörü yolu haritasında, çeşmeler, kamp yerleri, görülmeye değer, tarihi ve kültürel mekanlar işaretlenmiştir.

Keyifli yürüyüşler.